Przeciwskazania do zabiegu depilacji laserowej

 

Zapraszam do lektury mojego kolejnego wpisu, będącego kontynuacją wątku o wyborze odpowiedniego salonu do depilacji laserowej. Jeśli już taki został wybrany i sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa, profesjonalizmu, sprzętu jakim się posługuje itp., to należy sprawdzić, czy spełnia wymagania, aby poddać się zabiegowi depilacji laserowej.

Jest to niezwykle ważne, aby szczerze i zgodnie z prawdą odpowiedzieć na te pytania, ponieważ zatajenie niektórych informacji może mieć wpływ na nasze zdrowie oraz skuteczność zabiegów. Jak wiadomo depilacja laserowa to metoda trwałego usuwania owłosienia, polegająca na niszczeniu cebulek włosów wiązką lasera wnikającą w skórę. Z tego powodu przed rozpoczęciem zabiegów, należy zgłosić wszelkie zmiany skórne. W moim salonie bezwzględnie przestrzegam zasad bezpieczeństwa i jeśli klientka posiada jedno z poniższych przeciwwskazań lub nie jest pewna stanu swojego zdrowia, to termin zabiegu jest przesuwany do czasu, kiedy nie zostaną wyjaśnione wszelkie wątpliwości.

Przeciwwskazania możemy podzielić na główne i czasowe:

Przeciwwskazania główne

– depilacja laserowa, a ciąża – jest to okres, w którym skóra kobiety jest znacznie bardziej wrażliwa i delikatniejsza niż zazwyczaj. Jakkolwiek nie przeprowadzono żadnych badań pod kątem bezpieczeństwa, mogących naukowo udowodnić realne zagrożenia, to jednak ciąża jest przeciwwskazaniem, który całkowicie dyskwalifikuje kobietę z możliwości rozpoczęcia lub kontynuowania depilacji laserowej w jej trakcie. Od czasu kiedy rozpoczęłam wykonywać zabiegi depilacji laserowej, spotkałam się kilkukrotnie z taką sytuacją. Kobiety, które zaszły w ciążę natychmiast przerywały serię zabiegów. Kontynuacja zabiegów następowała po okresie laktacji.

– nowotwory – to kolejne przeciwwskazanie, które wyklucza osoby z rozpoznanym nowotworem z możliwości poddania się zabiegom depilacji laserowej. Wiązka lasera wnikająca w skórę człowieka chorego na raka może niepotrzebnie stymulować ogniska nowotworowe i sprzyjać przerzutom. Ponadto światło lasera uszkadza skórę, która u osób leczonych onkologicznie jest szczególnie delikatna i wrażliwa, co mogłoby spowodować trudne do leczenia zmiany. Po usunięciu komórek rakowych trzeba odczekać co najmniej 5 lat, zanim zdecydujemy się wykonać zabieg depilacji laserowej.

– włosy blond, rude, siwe – osoby chcące usunąć jasne owłosienie muszą być świadomi, że laser nie usuwa takich włosów. Często otrzymuję zapytania, czy laser usuwa wszystkie włosy? Niestety nie. Na ten fakt ma wpływ główna zasada jego działania. Energia wytwarzana przez laser, pochłaniana jest przez barwnik włosa (melaninę), która następnie zmienia się w energię termiczną i niszczy nieodwracalnie cebulkę włosa w procesie tak zwanej fototermolizy selektywnej, w której efekcie następuje uwęglenie komórek macierzystych włosa. Laser działa jedynie na ciemny barwnik, co sprawia, że depilacja jasnych włosów jest zwyczajnie nieskuteczna. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu depilacji laserowej trzeba być świadomym, że nawet jeśli po zabiegu jasne włosy znikną lub wypadną, to tylko tymczasowo. Po jakimś czasie niestety odrosną.

– bielactwo – możliwy brak efektów, ze względu na brak ciemnego barwnika w skórze. Dodatkowo mogą wystąpić odbarwienia.

– łuszczyca – depilacja laserowa może doprowadzić do nasilenia zmian łuszczycowych oraz przyczynić się do powstawania podrażnień. W okresie braku objawów choroby można sięgać po taki zabieg. W przypadku wykonania zabiegu depilacji laserowej w okresie wystepowania objawów, mogą pojawić się ponowne zmiany skórne. Dlatego też, jeśli chcemy uniknąć  skutków niepożądanych, nawrotu lub zaostrzenia choroby, najlepiej zrezygnować z tego sposobu depilacji w trakcie widocznych objawów.

– padaczka – wyładowania świetlne mające miejsce podczas depilacji laserowej mogą wywołać niebezpieczny napad.

Poza wyżej wymienionymi przeciwwskazaniami przy depilacji laserowej szczególnie uważać powinny osoby mające skłonność do przebarwień i bliznowców.

Wyróżniamy również przeciwwskazania czasowe, czyli takie, które miną z czasem samoczynnie lub będą od nas wymagały zmiany stylu życia, rezygnacji z terapii.

 – Jednym z podstawowych przeciwwskazań jest opalenizna. Laser jak wiadomo podczas depilacji działa na melaninę, czyli barwnik. Osoby z opalenizną nabytą naturalnie, sztucznie i natryskowo, muszą wstrzymać się z depilacją do momentu, kiedy opalenizna zejdzie. W przeciwnym razie laser mógłby poparzyć skórę. Także bezpośrednio po depilacji należy wystrzegać się wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych. Promienie UV mogą poparzyć depilowaną skórę, powodować podrażnienia oraz przebarwienia. W pierwszych dniach po depilacji powinno zwracać się uwagę na ubiór, tak aby zakrywał depilowane części ciała.

– Następnym ważnym przeciwwskazaniem jest terapia retinoidami – pochodną witaminy A.  Są to leki przyjmowane doustnie np.: Izotek, Aknenormin. Sprawiają, że skóra jest delikatniejsza i wrażliwsza, co może mieć wpływ na występowanie blizn, przebarwień oraz poparzeń. Ten typ terapii może nas pozbawić możliwości poddania się zabiegowi depilacji laserowej nawet przez pół roku.

– Stosowanie leków i ziół światłouczulających: ( dziurawiec, szałwia, bratek, skrzyp polny, nagietek), wymaga przerwy w depilacji na ok. 2 tygodnie.

Spośród leków, w okresie zażywania których stosuje się przeciwwskazania należą:

*przeciwcukrzycowe (Diabetol i Chloropropamid), moczopędne (Furosemid),

*sulfonamidy (Biseptol, Bactrim forte, Furagina, Furazolidon, Nifuroksazyd, Nitrofural),

*dziegcie (przeciw łuszczycy),

*przeciwgrzybiczne ketokonazol (Nizoral, Fungores, Ketokonazol) i gryzeofulwina (Gricin, Griseofulvin M),

*przeciwtrądzikowe Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A, Roaccutane, Tetracyclinum TZF,

*leki psychotropowe, uspokajające i neurologiczne chloropromazyna (Fenactil), prometazyna (Promethazine, Diphergan, Polfergan), promazyna (Promazin), tiorydazyna (Thioridazin),

*NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne (Apap, Ibuprom, Paracetamol, Aleve, Nurofen, Etopiryna, Ibum, No-spa, Piroxicam),

*nadciśnienowe i krążeniowe Propranolol,

*obniżające stężenie cholesterolu Fenoratio,

*hormonalne – gł. estrogeny – preparaty antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza (HTZ),

*antyalergiczne astemizol (Astemizol, Hismanal), cetyryzyna (Allertec, Amertil, CetAlergin, Letizen, Virlix, Zodac, Zyrtec), loratadyna (Alegra, Aleric, Claritine, Loram. Loratadyna, Loratan, Lortine, Nalergine. Rotadin),

Antybiotyki:

*doksycyklina (Tetradox, Unidox, Dotur, Doxycyclin),

*antybiotyki chinolonowe – gł. pefloksacyna (Abaktal. Peflacine),

Kosmetyki:

*witamina A i jej pochodne (*retinoidy – retinol, retinal, tretynoina, izotretynoina, etretynat, acytretyna, arotynoid, adapalen, tazaroten – w przypadku doustnego przyjmowania retinoidów, np. w przypadku trądziku, należy zachować co najmniej 2 miesięczny okres przerwy przed zabiegiem IPL, w przypadku przyjmowania zewnętrznego <maści, kremy> wystarczą 4 tygodnie),

*pochodne kwasu salicylowego,

*środki promienio-ochronne benzofenony, pochodne kwasu cynamonowego, oxybenzon, kwas paraaminobenzoesowy (PABA), estry PABA,

*środki przeciwbakteryjne dodawane do mydeł, np. heksachlorofen, kwas paraaminobenzoesowy,

*olejki eteryczne – bergamotowy, cedrowy, lawendowy, sandałowy, waniliowy oraz olejki cytrusów,

*kosmetyki z wyciągami roślinnymi (patrz: Zioła o działaniu fotouczulającym).

*kremami z Vit. A,E,C,

*kwasami owocowymi,

*lekami złuszczającymi,

– Z depilacją laserową należy się również wstrzymać, jeśli korzystało się wcześniej z:

*niektórych zabiegów dermo-kosmetycznych,

*zabiegów chirurgicznych,

– Ostatnią rzeczą, o której chciałabym wymienić jako przeciwwskazanie do zabiegu depilacji laserowej to inne rodzaje depilacji. Mam tu na myśli:

*wyrywanie włosów pęsetą,

*depilacja woskiem,

*używanie depilatorów mechanicznych.

Wszystkie wymienione przeciwwskazania w tym tekście mają wpływ na nasze zdrowie, wygląd oraz co za tym idzie, samopoczucie i samoocenę. Nawet jeśli nie jesteście pewni, czy jakieś środki, lub zmiany na naszym ciele mają lub mogą mieć wpływ na zabieg depilacji laserowej, to warto o to zapytać. Zabieg powinien być wykonywany przez osobę wyszkoloną i wykształconą, która powinna odpowiedzieć i wytłumaczyć wszystkie niejasności, tak aby zabieg przebiegł zgodnie z procedurą i pozwalał osiągnąć zamierzone efekty przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa i kontroli.

W moim salonie dokładam starań, by każdy czuł się i był bezpieczny. Zależy mi, by wszyscy moi klienci byli zadowoleni z bezpiecznie uzyskanych efektów, dlatego podczas wizyty poświęcam maksimum uwagi, by wysłuchać zgłaszane potrzeby, wątpliwości i uwagi. W trosce o zdrowie klienta nie lekceważę żadnego z przeciwskazań do wykonania zabiegu. Przed przystąpieniem do zabiegu staram się wyjaśnić wszelkie wątpliwości, aby zagwarantować bezpieczeństwo i komfort klientek. Ich zdrowie i satysfakcja są moimi priorytetami.

Należy mieć świadomość, że niekiedy miesiąc zwłoki z rozpoczęciem zabiegów jest gwarancją zdrowia i ich skuteczności na lata.

Co się odwlecze, to nie uciecze 😉


Cresta Facebook Messenger